נדל"ן והשקעות – למען עתיד כלכלי טוב יותר

נמרוד רידר 16/06/2010

כולנו עובדים כל חיינו על מנת להרוויח כסף. אולם יש גם כאלו אשר מרוויחים סכום כסף ראשוני, ונותנים לו לעבוד בשבילם, לרוב דרך אפיקי השקעה שונים ומגוונים. אחד האפיקים המעניינים והמניבים הינם השקעות נדל"ן.

תחום הנדל"ן הינו תחום עשיר באופציות להשקעה השונות ברמת הסיכון, התשואה הצפויה, אופי ההשקעה והינו בעל פוטנציאל רווח יפה, אשר בסופו של דבר גם משאיר את המשקיע עם נכס אמיתי, ולא רק מספרים על גבי ניירות. אולם לצד הרווח הפוטנציאלי הטמון בו, זה גם תחום אשר משאיר לרוב את המשקיעים המתחילים והצעירים בחוץ.

ישנם שני מכשולים עיקריים אשר מרתיעים משקיעים פוטנציאליים באפיק הנדל"ן. המכשול הראשון הינו כלכלי – תחום הנדל"ן דורש השקעה כספית התחלתית בסכומים גבוהים, אשר אינם נזילים עבור רוב האנשים. כמו כן, מרבית האנשים אינם ששים להתחייבויות כספיות גדולות בשלב מוקדם בחייהם, בו לרוב כדאי להתחיל להשקיע. לכן השאלה שעולה תחילה היא מאין מגייסים עתודות כלכליות לטובת ההשקעה. ישנם שיקולים רבים להתחשב בהם, בניהם מסלולי הלוואות, משכנתאות ופתיחת קופות חיסכון או קופות גמל קיימות. כאשר בוחרים את מקור הכספים כדאי לבדוק היטב ולהשוות את הריביות הצפויות על פיקדונות שונים, ואת הקנס על שבירת תוכנית החיסכון במידה וקיים.

מכשול שני אשר עלול להרתיע משקיעים חדשים בתחום הוא ידע. תחום הנדל"ן הינו נרחב וסבוך, והינו בעל תחומי משנה רבים. דרושה הבנה או לפחות היכרות בסיסית עם נושאים כגון מיסוי קרקעות, דרכי מימון, היתרי בנייה, הליכים משפטיים ועוד. דרך אחת להבין בכל הדברים הללו היא לימודי נדל"ן ממוקדים. דרך אחרת היא להתייעץ במומחים. ובכל אופן, גם אם אתם מתייעצים עם אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום, השאירו מנת שיקול דעת אצלכם, ואל תסמכו באופן בלעדי על המלצתו של כל מי שמתקרא "מומחה". עשו שיעורי בית, בררו על סיכונים אפשריים, הגבלות, בעיות משפטיות או טכניות אשר עלולות לצוץ. עסקאות נדל"ן עשויות להיות רווחיות עד מאוד, אולם כמו כל השקעה אשר גובלת ב"הימור", גם כאן אין להקל ראש בבחירת הקרקע או הנכס להשקעה.