משכנתא – תשלומים עם סוף טוב

נמרוד רידר 14/04/2010

אנשים רבים – צעירים וגם מבוגרים – מעדיפים להתגורר בשכירות במשך שנים רבות ולשלם שכר דירה לבעלי הבית במקום לקנות נכס משלהם ולשלם משכנתא. יש לאלה הסברים ארוכים ומלומדים על כדאיות השכירות לעומת בעלות על דירה, אבל בסופו של יום, מדובר בתשלום חודשי קבוע עבור מגורים, שלעולם לא יהיו שלהם, בעוד שתשלום חודשי (לעתים זהה) עבור משכנתא מבטיח שני דברים – לתשלומי המשכנתא יש סוף (מה שאי אפשר לומר על תשלום עבור שכירות) ועם תום ההחזרים תהיו אתם בעלי הבית, לעשות בו כרצונכם – לשפץ, למכור, להוריש או להשכיר.

בחישוב פשוט, כל מי שמשלם סכום מסוים עבור שכירות וכולל אותו בתקציב החודשי שלו, יכול לשלם את אותו הסכום עבור נדל"ן משלו ולהישאר עם אותו התקציב המאפשר לו קניות, בילויים, תשלום חשבונות ואפילו הפקדה בחסכונות ובקופות גמל.

גם מי שבידו סכום התחלתי נמוך יחסית ונהנה מהכנסה קבועה, יכול לקבל הצעות למשכנתאות מכמה בנקים ולבחור את הטובה ביותר. אפשר למצוא נכסים רבים העונים על מגבלות התקציב ותמיד כדאי להיעזר באנשי מקצוע כמו מתווכים וקבלנים וגם להיות קשובים להלך שוק הנדל"ן ולניתוחי אנליסטים בתחום, על מנת לדעת לאן נושבת הרוח ואם זה זמן טוב לרכישה, או שכדאי לחכות.

בהנחה שניתן לקבל הלוואה שגובהה מגיע ל – 70% ממחיר הנכס המבוקש, אפשר לחפש דירות חדשות וישנות העומדות בתקציב ולהפוך לבעלים של דירה ישנה במצב טוב, או אפילו חדשה במיקום אטרקטיבי כמו מגדלי בארי בתל אביב, או NOTAN בהרצליה ובמתחמי מגורים נוספים.

מכיוון שגובה ההחזרים נקבע בהתאם ליכולתכם הפיננסית, תוכלו לקבוע הסדרי תשלומים נוחים וקבועים ואף לבחור בפיצול ההחזרים לריבית קבועה וריבית פריים משתנה. היתרון של החזרים לפי ריבית פריים הוא שבמידה ונפל לידכם סכום כסף גדול, אין צורך לחכות לתחנות יציאה על מנת לפרוע את המשכנתא. מצד שני, הריבית הזו יכולה לעלות ולשנות לרעה את גובה התשלום החודשי.

אפשרות נוספת היא להשכיר את הנכס שקניתם ובדמי השכירות לשלם את המשכנתא ולא מן הנמנע שיישאר לכם עודף גם לשכר הדירה שלכם. הכל תלוי בשווי הנכס ובגובה התשלומים השונים. כל האופציות הללו מותירות אתכם עם הנכס החשוב ביותר לאדם – קורת גג. גם אם יעברו שנים עד שתוכלו לומר בוודאות כי אין לכם יותר חובות, עדיין משתלם יותר להוציא את אותו הכסף עבור קורת הגג הפרטית שלכם.